רוחניות בחיי היום יום

כאשר נתבונן במילה רוחניות נוכל לראות במרכזה את המילה רוח. רוח במובן זה מקבילה ל"צ'י", מונח שטבעו תורות המזרח שמשמעותו כוח היוצר את הכל וממנו מורכב הכל.  

לפי תפישתי הרוח מצויה בכל. רוח זו מעירה אותנו לחיים והיא זורמת בכל תא ותא בגופנו, בבשר, עצמות, גידים, שרירים, בכל מלאכת המחשבת של היצירה המושלמת שנקראת גוף האדם.

בעידן של  היום מתקיים חיפוש בלתי פוסק הכולל שאלות רבות לגבי עצמנו, המיקום שלנו, ההגשמה שלנו, לגבי העולם ולגבי משמעות. אנשים רבים מכנים את החיפוש הזה בשם "רוחניות". קיימת עליה של מודעות לכך שיש הרבה מעבר להבנתנו, מעבר לגבולות התודעה, מעבר לגבולות ההבנה. אנשים מבינים כי יתכן וכרגע תופעות מסויימות הם מעבר לבחינתו הדקדקנית של האסכולה המדעית שדורשת כיול מוחלט וכן שחזור מדוייק של תוצאות ניסויים שטרם שיש לה את הכלים לבדוק.

החיפוש אחר רוחניות יכול להיות לעיתים ממכר ומרוב שאלות וחיפוש לעיתים אנו הולכים במעגלים סחור סחור סביב עצמנו. לעיתים, אנשים מוצאים את עצמם בהרבה סדנאות אך בתוכם מתקיים חוסר שקט בלתי פוסק. לעיתים נפגוש אנשים שיספרו לנו על כמה התפתחות הם עושים כששניה אחרי יצעקו על אדם שעקף אותם בכביש.

פעמים רבות נדמה לי כי אנשים תופסים רוחניות כמשהו שניתן לקבל רק בסדנאות התפתחות אישית, בפסטיבלים או רק במדיטציה על הר מבודד בטיבט. רוחניות בעיני, אינה להיות קדוש במובן של אדם שאינו צועק או חווה רגשות שליליים והוא תמיד בסדר ונחמד לכולם.

לתפישתי רוחניות היא חלק הדוק מהיום-יום שלנו, כאשר ביום-יום זה המקום לתרגל ולשאוף לנקות את עצמנו ואת התודעה מרגשות נמוכים ומהתנהגות פוגענית כלפי אחרים.

דוגמה מחיי לתרגול רוחניות ביום-יום

לפני זמן מה אני וחבריי תרגלנו צ'י קונג בחלקת דשא פסטורלית ביישוב במרכז הארץ. במהלך התרגול החל ויכוח קולני בין חבורת אנשים שהיו במרחק מצומצם מאיתנו ובתוך כל הצעקות עמדנו ותרגלנו בעיניים עצומות. בשלב הראשוני הצעקות הפריעו לי מאוד להתרכז בתרגיל ועלו בי רגשות תסכול וכעס, אחר כך כשהתבוננתי במה שהתרחש ובמגוון התגובות והפעולות שפתוחות בפניי בסיטואציה הזו בחרתי להבין כי קיבלנו מתנה בתרגול הזה להתעלות מעל הרעש ובתוך כל הרעש עדיין להתחבר לעצמנו!

בפועל כל מקום שנלך אליו בארץ ובעולם תמיד ניקח את עצמנו איתנו. כל מקום שנגיע אליו דעתנו תהיה ממוקדת בגורמים שונים שנחשיב כמפריעים את שלוותנו או מפירים את ההרמוניה. אך ייתכן כי השורש של רוחניות נעוץ בראיית אותם דברים כמרחיבים אותנו, דיס-ההרמוניה היא הרמוניה בתוכה אנו מתרחבים וגדלים. אותם אנשים שאנחנו הכי כועסים עליהם הם המורים הכי טובים שלנו, הם אלו שמסייעים לתודעה שלנו להתרחב!

ביטויי רוחניות בחיי היום יום

רוחניות טמונה בחמלה, נניח שאדם מכעיס אותנו ואנו חווים מולו הכרת תודה מתוך הערך העמוק של השיעור שלימד אותנו, אפילו אם השיעור הוא לסלוח לו על האופן בו הוא התנהג. זוהי חמלה, אחד הרגשות הבסיסיים בעיני שהכרחיים להתפתחות רוחנית ולהרחבת התודעה. הרוחניות היא ביטוי חמלה אקראי מול חתול קטן ליד ספסל או מול קשיש שעזרנו לו בסופר ועוד.

רוחניות טמונה בהקשבה, כדי שאוכל להקשיב לאחרים עליי ראשית להקשיב לעצמי. כלומר רוחניות מתבטאת בהקשבה לקול הפנימי שלנו בצורה עמוקה גם כשהסביבה חושבת שעלינו לפעול בדרך מסויימת ולא בדרך שאנו מוצאים לנכון. כאשר אנו מחוברים לקולנו הפנימי נוכל למצוא בתוכנו אור שאותו נוכל להפיץ החוצה.

רוחניות בעיני זה לשאוף לטוב ביום-יום שלנו, לחשוב טוב, לדבר טוב, להפיץ טוב כשאנחנו בטוב ובהוויה של אהבה כל הסובבים אותנו יוצאים נשכרים והאנרגיה הזו מתגלגלת הלאה.

כלומר "תרגול" רוחניות בא בחיי היום-יום דווקא בסיטואציות המאתגרות יותר בהן אנו כועסים בעבודה, יושבים בפקק ומישהו עוקף אותנו בצעקות וכל סיטואציה לא נעימה אחרת שניתן לחשוב עליה.

האם זה בא טבעי? בשבילי לא, כמו שמנקים את הבית כל שבוע אז ככה עושים עבודה על התודעה ועל הגוף, עם הזמן ה"עבודה" הזו נהיית יותר ויותר קלה. התודעה מתחילה להתנקות וגם הגוף. ופתאום המאמץ פוחת.

התירגול משתלם! זרם החיים נהיה יותר נעים, אנחנו חוזרים להיות אוהבים ואהובים בהוויה שלנו ואז הכל נראה אחרת.

 

מוזמנים להתחיל לתרגל ולפעול עבור עצמכם והסובבים אתכם, כי כשלכם טוב יותר כך גם אתם נהיים טובים  יותר כלפי הסביבה שלכם וכולם יוצאים נשכרים.

אם תרצו לבנות תוכנית אישית מותאמת לתרגול בחיי היום-יום מוזמנים לפנות אלי.

היו ברוכים,

רננה

 :לקביעת טיפול

הקלינקה ממוקמת בכפר סבא

להצטרפות למייל החודשי שמכיל עדכונים על סדנאות, טיפים ועוד...