כוונה בחיי היום יום

מהי כוונה?

במילה כוונה אני שומעת  את המילים כיוון, התכווננות. כאשר אנו בכוונה אנו מתרכזים ביעד, משהו שאנו רוצים לקבל או במסר שאנחנו רוצים להעביר.

כוונה ניתן לבטא בערוצים שונים ורבליים ולא ורבליים. ניתן לבטא אותה בחשיבה, בדיבור, בתפילה, בצילום, בשירה, בטקס, בכתיבה, במעשים ובכל צורת ביטוי חיצונית ופנימית. כל צורות הביטוי הללו מחזיקות תדר מסויים. כלומר לכל מחשבה שלכם יש תדר, אנרגיה ספציפית שיש לה רטט מסוים כיוון שהיא נעה במהירות ספציפית.

מכירים את זה שאתם פוגשים אדם ועוד לפני שדיברתם איתו עולה בכם תחושה נעימה או לא נעימה, או שאתם נכנסים למקום וישר מרגישים שם טוב? בין אם זה האנרגיה של המקום ובין אם זה האנרגיה של המחשבה שאנו חושבים על המקום שיוצרת את התחושה הזו. יש שם אנרגיה, יש שם תדר מסויים.

האם אנו בוחרים כיוון בחיינו?

כאשר אנו פועלים בכוונה בכל אחת מצורות הביטוי אנו מסתנכרנים עם עצמנו, עם המסר שאנו רוצים להעביר ועם היעד שאליו אנחנו רוצים להגיע וכך נוצרת בחיינו הרמוניה וכשאנו לא פועלים עם כוונה  נוצר נתק מעצמנו ודיס- הרמוניה.

 

הכוונה לעיתים מתבטאת לכיוון שאליו ברצוננו להגיע, הטקסט מספרו של לואיס קרול עליסה בארץ הפלאות* מיטיב להביא את נושא הכיוון:

"התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן?"

 

"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.

 

"לא איכפת לי כל-כך לאן – "אמרה אליס.

 

"אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי", אמר החתול.

 

"– בתנאי שאגיע לאנשהו", הוסיפה אליס כהסבר.

 

"בטוח שתגיעי", אמר החתול, "אם רק תתמידי בהליכה".

 

עליסה נמצאת בצומת דרכים ומתייעצת עם צ'סטר החתול, צ'סטר אינו בוחר כיוון עבור עליסה אלא מברר עמה להיכן היא רוצה להגיע. עליסה עצמה אינה יכולה לענות על שאלה זו מאחר והיא אינה יודעת.

נעמיק לרגע עם ההקשר של כיוון בטקסט הזה ונתבונן על השביל שבו אנו צועדים, הטקסט מעלה שאלות רבות שיכולות להאיר לנו דברים על עצמנו, ועל ההתנהלות בחיינו.

  • האם אנחנו יודעים לאיזה כיוון אנחנו הולכים ולאן אנחנו רוצים להגיע או האם אנו מאפשרים לעצמו להיסחף בזרם החייים?

  • איפה אנחנו על הסקאלה בין אקטיביות מלאה של לפעול למען כיוון ממוקד לבין להיסחף מתוך הזרימה של החיים ולתת לחיים לשאת אותנו ללא כיוון. היכן נשאף להיות על הסקאלה?

  • מה מניע אותנו לבחור/לא לבחור כיוון?

 

כשאנו בוחרים בכיוון אנו מתכוונים אליו, כלומר פועלים בהתאם בחיינו בכל המישורים (גם בהתכווננות במחשבה בדיבור וכו' וגם במעשה) על מנת להגיע לעבר הכיוון שבחרנו. למעשה כך אנחנו בסינכרון עם עצמנו.

הכנסת כוונה לצורות ביטוי בחיי היום יום

בחיי היום יום אנו מבצעים פעולות רבות אך לעיתים ללא התכווננות למסר שברצוננו להעביר או למה שברצוננו להשיג החל ממשפטים שיוצאים לנו מהפה ועד להודעת טקסט.

נסו לשאול את עצמכם האם אני מכניס/ה כוונה בפעולה שלי? (דיבור, כתיבה ועוד) האם המעשים שלי בעולם החיצוני הולמים את הכוונות שלי? האם פי ולבי שווים?

 

כדי לחדד את החיבור בין כוונה והתכוננות בחיי היום יום נתבונן בדוגמה הבאה:

המקרה: הורה צועק על הילד שלו "תפסיק לצעוק!"

ישנן כאן מספר צורות ביטוי שניתן ליצוק לתוכם כוונה:

  • מחשבה (שקדמה לדיבור)

  • דיבור

  • פעולה של צעקה עם שפת גוף כועסת.

ההורה יוצא מתוך כוונה ברורה לגרום לילד להפסיק לצעוק אבל ההתכווננות שלו, הכיוון שלו לא ברור כיוון שאם הכיוון הוא חינוך הילד הוא משדר לילד מסר הפוך. הוא נותן לו דוגמה אישית שגויה. המקור של כל הפעולות שביצע היה כעס שמנע ממנו להתכוונן בצורה שהייתה מיטיבה עמו ועם בנו.

במקרה זה אם ההורה היה חושב על הכיוון והכוונה לפני שדיבר ופעל כנראה שיהיה מדבר בטון רגוע, ואף היה מסביר לילד כי כשהוא צועק הוא לא יקבל את מבוקשו.

 

מה מפריע לנו לבטא בכוונה?

כעס, פחד, אשמה, בושה אגו - כל אלו יכולים לגרום לנו לפעול מתוך מקום שאינו אותנטי ותואם את הכוונה העמוקה שלנו.

לעיתים אנו מתעוורים על ידי הרגש, נאחזים בו ואומרים, כותבים פועלים וכדומה בצורה שלאחר מכן אנו מצטערים עליה. כאשר לא ניתן להכניס כוונה בדברים מלבד לפגוע באדם אחר, עדיף לעצור לקחת נשימה עמוקה, לשתוק ולומר דברים בזמן רגוע יותר.

כאשר אנו חווים אחד מהרגשות המוזכרים מעלה כלפי אדם אחר, התחושה נאגרת בתאים שלנו ולכן היא פוגעת בכל הצדדים.

מזמינה אתכם לשאול את עצמכם:

  • האם אתם חושבים על הכוונה לפני שאתם מדברים או לפני שאתם פועלים?

  • באיזה כוונה אתם? האם אתם מוצאים עצמכם לפעמים בכוונה לפגוע במישהו אחר?

  • האם הכוונה לפעמים היא לומר משהו כדי שמישהו יאהב אתכם?

  • האם אתם אותנטיים בכוונה שלכם כלפי עצמכם וכלפי האדם האחר?

מילים ומעשים הם גשר לליבו של האדם, חישבו על כך שמשפט אחד ואף מילה אחת לעיתים בכוחם לשנות חיים. מזמינה אתכם לתשומת לב לכוונה בחייכם.

אם תרצו ליווי בפירוק ושחרור רגשות שליליים שמפריעים לכם להכניס כוונה ובאופן כללי מעכבים אתכם מוזמנים לפנות אלי.

יהיו ברוכים

רננה

הציטוט נדלה מאתר הספרייה החדשה*

https://www.newlibrary.co.il/page_1461

 

 :לקביעת טיפול

הקלינקה ממוקמת בכפר סבא

להצטרפות למייל החודשי שמכיל עדכונים על סדנאות, טיפים ועוד...