כלים פרקטיים לתרגול מדיטציה

בעידן של היום מדיטציה היא מושג שנכנס יותר ויותר למיינסטרים. מרבית האנשים מכירים את משמעות המילה ובמדיה נוהגים לדבר על חשיבותה והיתרונות שלה בתרגול בחיי היום יום. בעוד שבעבר מדיטציה הייתה נחלתם של נזירים במקומות מבודדים היום היא הופכת להיות נחלת הכלל.

עם כל הידע שיש לנו על יתרונות המדיטציה רבים מאיתנו לא מתרגלים, ופה עולה השאלה מדוע?

הימנעות מתרגול מדיטציה, מדוע?

בקצב החיים המודרני המהיר, מחשבה רודפת מחשבה, ישנם גירויים חיצוניים רבים. התרגלנו לעשות מספר פעולות באותו זמן לכן מאתגר לעצור לרגע ולהיות כאן ועכשיו.

הקונספט של מדיטציה נשמע מאוד פשוט, פשוט להיות ברגע הנוכחי, וואו כמה פשוט זה נשמע? ועם זאת אני חושבת שאם הבודהה היה חיי בעידן המודרני אולי גם הוא היה אומר שזה כבר יותר מאתגר.

בגיל 18 הכנסתי את עצמי למדיטציה של 14 יום בשתיקה וזה אחרי שהמון אנשים סיפרו לי על זה. מה ששיכנע אותי סופית להיכנס למסע הזה היה ידיד שלי שאמר "תארי לך שתוכלי לקחת את הסבל שלך ולפרוש אותו על פני שבע שנים ולעומת זאת תארי לך שתוכלי לקחת את הסבל שלך ולרכז אותו לזמן קצר של מספר ימים ולאחר מכן להפחית משמעותית את הסבל שלך". גם אחרי אותם 14 יום היה לי מאוד קשה לתרגל.

תרגול מדיטציה, מה זה ואיך עושים זאת?

כשמתרגלים מדיטציה אף אחד לא מבקש מכם לחשוב על כלום! באופן טבעי עולות מחשבות אצל רובנו ה"טריק" הוא לא להיאחז בהן. כלומר, נניח שעולה בי מחשבה על סידורים שאני צריכה לעשות היום אז במקום להתעמק במחשבה עליי להתבונן עליה ולאפשר לה לחלוף. בואו נדמה זאת לשמים, כאשר השמים כחולים וכל מחשבה היא ענן, אז עלינו לתת לענן לחלוף.

העיקרון של המדיטציה הוא לשחרר ולהיות ברגע הנתון .זה קצת כמו שאבקש מכם להחזיק אבן בידכם כלפי האדמה ולבקש מכם לשחרר את היד האבן תיפול. אותו הדבר בתרגול פשוט לשחרר.

אני מוצאת את עצמי פעמים רבות מתישבת בהחלטה שאני עושה מדיטציה ולאחר חמש דקות מבינה שכבר חמש דקות אני במחשבות בתוך הראש שלי במקום בתרגול. אז מצאתי את הפטנט שעובד עבורי ואני שמחה לחלוק אותו איתכם.

כלי פרקטי לתרגול מדיטציה

שימוש בחושים שלנו! לפני כמה זמן בקורס ליקוט, הבוקר נפתח במדורה והמדריך הניח על המדורה לבונה. הריח מיקד אותי והכניס אותי למצב מדיטטיבי ללא מאמץ! הצלחתי להיות ברגע עם האנשים והמדורה.

עצתי לכם היא, התבוננו בחמשת החושים.

בחרו חוש שאצלכם יותר חזק והשתמשו בו במהלך המדיטציה.

דוגמאות

  • ריח - בחרו לכם ריח שאתם אוהבים הדליקו נר/קטורת/שמן עם הריח הזה ופשוט תתרכזו בריח.

  • מישוש - בזמן הישיבה התרכזו במגע של גופכם עם הקרקע, עם האוויר. ניתן להתמקד באיבר ספציפי כמו הרגל והתחושה של המגע שלה עם הרגל השנייה, תחושת מגע של העור עם האוויר, והתחושה בעור, תחושה בחלקים שונים ברגל.

  • ראייה - בחרו נקודה בחלל והתרכזו רק בה, לחלופין תוכלו לעצום את העיניים ולהתרכז בראיית השחור/הצבעים כאשר אתם עוצמים את העיניים כל עוד זה לא סוחף אתכם למחשבות.

  • שמיעה – אפשרי באמצעות מדיטציה מודרכת או לחלופין באמצעות תדר. יש תדרים שניתן להקשיב להם ביו טיוב.

  • טעם - ניתן לשים משהו בפה שמשאיר טעם כך שתוכלו להתרכז בטעם במהלך המדיטציה. חשוב להימנע מכל דבר שיכול לגרום לחנק בזמן מדיטצה עמוקה.

בפועל, כל פעולה בחיי היום-יום יכולה להיות מדיטטיבית! זאת כל עוד תאפשרו לעצמכם להיות ברגע, לחוות את הפעולה דרך החושים ולא דרך המחשבה.

למשל ספורט יכול להיות מדיטציה נהדרת , כאשר אדם נמצא בעיצומה של הפעולה הפיזית ולא חושב על דבר,

גם זמן אכילה שבו האדם מתרכז בטעם של כל רכיב של מזון שנכנס לפיו.

אפילו שטיפת כלים יכולה להיות פעילות מדיטטיבית. לדוגמה, בהרמת הכוס התרכזו בתחושה של מגע הכוס עם היד שלכם לאחר מכן כל דבר שאתם נוגעים בו.

שימו לב כמה זמן מהיום אתם נמצאים בתוך מחשבות על העתיד או זכרונות מהעבר כך, שאתם לא נמצאים ברגע בשום שלב.

בתור התחלה נסו אפילו לקחת שנייה מהיום ופשוט שנייה להיות לשבת ולהיות. ככל שתטיבו להיות ברגע, כך בהירות המחשבה שלכם תגדל, הריכוז יהיה גבוה יותר ותשמרו על אנרגיה גבוהה כי לא תבזבזו אותה על מחשבות.

ככל שתתרגלו יותר, כך תחוו איזון פנימי ותהיו ממוקדים יותר ושלווים בחיי היום יום.

מאחלת לכם תרגול נעים

ואם תצטרכו הכוונה דברו איתי

היו ברוכים

רננה

 :לקביעת טיפול

הקלינקה ממוקמת בכפר סבא

להצטרפות למייל החודשי שמכיל עדכונים על סדנאות, טיפים ועוד...