מי מחזיק בהגה של חיינו?

דימוי עצמי/ניהול רושם/תפקידים או אני?

מהו דימוי עצמי?

לפי אתר ב"טיפולנט" דימוי עצמי הוא "מכלול תכונות ודימויים לפיהם האדם תופס את עצמו", והוא נבנה מחוויות והתנסויות אישיות הכוללות אינטראקציות עם החברה ותפיסות חברתיות שהונחלו/נלמדו מגיל צעיר (מגדר, מוסריות ועוד).

לאורך השנים נבנה אצלנו הדימוי העצמי לבנה אחר לבנה. אחת מהלבנים שבעיני היא מאוד משמעותית הוא האופן בו אנו חושבים שאנו נתפשים בעיני האחר. תפישה זו מפעילה אותנו פעמים רבות בהתנהלות היומיומית ובבחירות שאנו עושים.

דימוי עצמי מורכב מתפישה של התכונות שלי, עקרונות ומוסר, אני בחברה, הגוף שלי והאופן בו אחרים תופשים אותי (כלומר מה חושבים עלי).

דימוי עצמי מחייב אותנו להתיישר ולהתאים עצמנו ביום יום לקווים של תפישת העצמי שבנינו לנו. בעקבות הדימוי העצמי נוצר לנו ניהול רושם* הכולל את כל הפעולות וההתנהגויות (המודעות והלא מודעות) שלנו. כלומר, האופן בו אנו מתלבשים, מתבטאים וכל פעולה שהיא מול אדם אחר היא בעצם פעולה של ניהול רושם שלנו אל מול העולם. אנו מתנהגים בצורה מסויימת כדי שאנשים ייראו אותנו כפי שהיינו רוצים שייראו אותנו, אך עם הזמן ניהול הרושם והדימוי העצמי שלנו מתחילים לנהל אותנו. בתוך כל המערכת הזו אנו גם לוקחים על עצמנו תפקידים שמתאימים לדימוי העצמי שלנו. למשל, זאת שתמיד דואגת לכולם ועושה הכל לבד, האיש שתמיד אומר לכולם מה שהם רוצים לשמוע (הטיפוס המרצה) ועוד'.

תרשים שמתאר את האופן בו אני תופשת דימוי עצמי:

                                              

                                        

 

                                           

התקבעות תפקידים חברתיים (כמו אני כאמא, אני כגבר, אני כעובד וכדומה)

 

איך נכנסנו לכלא הזה?

בתהליך פשוט, נניח שאני בדימוי העצמי שלי מאוד ביישנית, זה יתבטא בניהול הרושם שלי מול העולם באופן בו אני מתלבשת, מתנהגת וכו'. בסיטואציות חברתיות אהיה מאוד שקטה, אנסה ללבוש בגדים שבהם אני לא מתבלטת. עם הזמן עברתי שינויים פנימיים, אך בתפישת הדימוי העצמי שלי אני עדיין ביישנית. הדימוי העצמי שלי נותר זהה מה שיוצר לי "כלא" שלי בתוך עצמי. אני ביישנית למרות שבפועל אני כבר יכולה לאפשר לעצמי להתנהג אחרת ולתפוס תפקיד חדש בחיי.

כולנו שמענו וחלקנו אמרנו את המשפט על עצמנו "ככה אני, אין מה לעשות!".

ה"ככה אני אין מה לעשות!" הוא הדימוי הפנימי שלנו שמדבר, התקליט הקבוע שמתנגן שכולא אותנו בכלא של תפקידים. זכרו, בחנות תקליטים של החיים יש כל מיני תקליטים, אפשר לגוון מידי פעם את התקליט ואפילו רחמנא ליצלן לנסות תקליט חדש!

הדימוי שלכם שמכיל בתוכו תפקידים קבועים מנהל אתכם בתפישות שלכם לגבי כל תחומי החיים החל מקריירה ועד לאופן שבו אתם מתנהלים בסופר.

נניח שאדם תופש עצמו כאדם נאמן, גבר של אישה אחד, איש של ערכים, מה שמשליך עליו גם בתפישת הנאמנות שלו בזוגיות. הוא מוצא את עצמו נשוי לאישה בזוגיות מונוגמית שמתאימה לדימוי אליו הוא נצמד כל חייו, רק שבפועל עמוק בתוך תוכו מה שהיה המשרת את האושר האישי שלו היה דווקא מערכת פוליאמורית (ריבוי מערכות יחסים זוגיות) כי בתוך תוכו הוא אוהב נשים רבות.

ניקח דוגמה נוספת

אדם שבדימוי העצמי שלו הוא לא יכול להתחייב, הוא לא קובע שום דבר מראש, הוא יענה בחיוב רק לתוכנית ברגע האחרון, קביעת פגישה מראש היא לא עבורו. בפועל יתכן שאם אותו אדם ישחרר מהדימוי העצמי שבנה לעצמו כאדם המפחד מהתחייבות וינסה להתחייב מידי פעם, יגלה דווקא כי זה נחמד ומשרת אותו טוב יותר בחייו האישיים.

חבר טוב אמר לי "כאשר אני רואה דפוס שאינו משרת אותי אני מאמץ לעצמי אחד חדש."

בעקבות הגילוי הזה אימצתי לעצמי את המשפט הזה ואני עושה כמיטב יכולתי ליישם אותו בחיי היום יום שלי.

אני מזמינה אתכם לבחון בעצמכם את גבולות הדימוי העצמי שלכם ולאפשר לעצמכם להתנסות גם בתפקידים אחרים שייתכן שישרתו אתכם יותר.

אם אתם מרגישים כלואים בתוך דימוי עצמי שהצבתם לעצמכם ואתם במוכנות לעשות תהליך כדי לצאת  ממנו ולאמץ תפקידים חדשים בחייכם מוזמנים לפנות אלי.

היו ברוכים

רננה

 

* מושג ניהול רושם מגיע מעולם הסוציולוגיה מתורתו של ארווניג גופמן

קישורים:

בטיפולנט-

https://www.betipulnet.co.il/lexicon/Self_Image/

דימוי עצמי יוצר

ניהול רושם

 :לקביעת טיפול

הקלינקה ממוקמת בכפר סבא

להצטרפות למייל החודשי שמכיל עדכונים על סדנאות, טיפים ועוד...